• 0212 488 35 55 / 0505 143 56 20

Empress Full Porselenler

Empress (full porselen ) nedir?

 

Metal alt yapısı olmayan, basınç altında sıkıştırılmış kristal yapılı seramik çekirdek üzerine cam seramik pişirilerek elde edilen, dayanıklılığı arttırılmış porselendir. Tamamı seramikten oluştuğu için full seramik dişler de denir.

 

Empress diş kaplamaları neden ve nasıl daha doğal görünür?

 

Full porselenler de metal alt yapı bulunmadığı için geleneksel porselen kaplamalara göre daha şeffaf bir görüntüye sahiptir. Bu sayede doğal dişlerin ışığı yansıtma ve geçirme özelliklerini taklit ederler. Full seramikler özel adeziv malzemelerle dişe yapıştırılırlar. Bu özel yapıştırıcıların bukalemun efekt denen, empress ve diş dokusuna olan mükemmel uyumu, doğala en yakın ideal rengi ve ışıltılı bir görünüm yakalamamızı sağlar. Böylelikle doğal diş estetiği yakalanmış olur.

 

Empress’ i hangi dişlere yaptırabilirim?

 

Estetiğin önem kazandığı ön bölge kesiciler, küçük azı dişleri ve bu bölgedeki tek diş eksikliklerinde empress diş kaplamaları tercih edilebilir.

 

Empress hangi dişlere yapılmaz?

 

Çiğneme kuvvetlerinin ve yan kuvvetlerin arttığı arka bölge dişleri olan büyük azılarda, yan

yana birden fazla diş eksikliğinin bulunduğu ön ve arka bölge restorasyonlarda empress diş kaplamaları tercih edilmez. Bu durumlarda estetik ve daha yüksek dirence sahip zirkonyum diş kaplamaları ilk tercihtir.

 

Hangi durumlarda empress ilk tercih olarak değerlendirilmelidir?

 

Kişinin porselen bir restorasyona ihtiyaç duyduğu ve estetik beklentisinin yüksek olduğu her vakada ilk tercih olarak göz önünde bulundurulması gerekir.

Çürük nedeniyle fazla doku kaybetmiş gülüş hattında görünen tüm dişler için.

Renk değiştirmiş ve fazla madde kaybetmiş kanal tedavili dişlerde.

Antibiyotik, fluor kullanımına ve yaşa bağlı renklenmelerde.

Doğumsal doku ve şekil anomalileri bulunan dişlerde,

Ağızda ki pozisyonları ve konumları estetik görünmeyen dişlerde

Ufak ve seyrek dişlerde diastema denilen aralıkların kapatılması için

Şert fırçalamaya ya da beslenme alışkanlıklarına bağlı aşınmış madde kaybetmiş dişler

Dijital gülüş tasarımı planlanan vakalarda
 

Empres porselenlerin uygulanış şekli nasıldır?

 

Uygulanacağı bölge ve üye sayısına göre değişkenlik göstermekle birlikte birçok aşaması benzerlik göstermektedir.

Gülüş tasarımı planlanan bir vakada tüm işlemler öncesinde, vakanın mevcut durumunun ölçüleri alınarak alçı kalıpları oluşturulur. Kişinin ağız içi, ağız dışı fotoğrafları alınır. Hastanın beklentileri de göz önünde bulundurularak ön bir çalışma yapılır ve laboratuarda bu veriler ışığında  “mock up”  hazırlanır. Hazırlanan kalıplarla tedavi sonrası görünüm hasta ağzında demo edilir.“mock up” çalışması üzerinde hastanın beklentileri, talepleri göz önünde bulundurularak gülüş dizaynı ideal formuna kavuşturulur.

Onaylanan gülüş tasarımını uygulamak üzere dişler uygun bir anestezik ajanla uyuşturulur. Dişlerde emresslerin uygun çıkış profilini yakalamak için basamaklı kesim tekniği ile dişler 2 mm  yakın aşındırılarak şekillendirilir. Özel ölçü teknikleri ve yeni nesil ölçü malzemeleri kullanılarak dişlerin kalıbı alınır, hastadan elde edilen veriler laboratuara gönderilir

Aynı seansta hastaya daha önceden hazırladığımız “mock up” yardımıyla geçici dişler hazırlanarak yapıştırılır. Hastamız yeni dişleri tamamlanana kadar sosyal hayatına problem yaşamadan bu süreci atlatabilir.

1 hafta -10 gün içerisinde labratuardan gelen empresslerin uyumu kontrol edilir ve hastanın onayı alındıktan sonra kalıcı olarak yapıştırılır.

 

Empressler yapılırken dişsiz mi dolaşacağım?

 

Hekiminizin hazırlayacağı geçici dişlerle hiç bir aşamada dişsiz kalmayacaksınız. Diş eksikliğiniz olsa dahi, empresslerinizi beklerken bu geçici dişler sayesinde diş eksikliğinizden kurtulacaksınız.

 

Empressler yapıştırıldıktan sonra hemen yiyip içebilir miyim?

 

Empress dişleriniz kalıcı olarak yapıştırıldıktan hemen sonra rahatlıkla yiyip içebilirsiniz.

 

Soğuk sıcak hassasiyeti yapar mı?

 

Empress’in ısı farkıyla genleşme katsayısı dişin kine yakındır. Empress’in dişle uyumunun son derece iyi olması ve kullanılan yapıştırıcının ağız ortamında çözünmemesi sayesinde genelde soğuk sıcak hassasiyeti gelişmez.

 

Empresslerin bakımını nasıl yapmalıyım?

 

Günlük oral hijyen prosedürlerinden farklı ekstra bir işlem gerekmemektedir. Diş fırçalama, diş ipi kullanımı, köprü varsa buna uygun diş ipi kullanımıyla doğal dişlerinizin ömrü uzadığı gibi empresslerinizin de ömrü uzayacaktır.

 

Zamanla dişetim çekilir mi?

 

Empress diş kaplamalarına bağlı bir diş eti çekilmesi oluşmayacaktır. Cilalı yüzey özelliği ve kenar uyumunun mükemmelliği plak birikimini zorlaştırdığı gibi diş etiyle de biyolojik uyum içerisindedir.

 

Zamanla emress porselen dişten ayrılır mı, aralık oluşur mu?

 

Kesinlikle oluşmaz. Adeziv yapıştırıcı sistem sayesinde emress porselen dişle sıkı bir bağlantı içerisindedir. Bu yapıştırıcı zamanla erimez, kaybolmaz. Metal destekli porselenlerde zamanla oluşan bu sorun empress porselenlerde söz konusu değildir.

 

Dişim empress kaplamalarının altından çürür mü?

 

Empress’in dişe birebir oturması ve yapıştırıcının çözünmemesi, empress altında kalan diş dokusunu çürüğe karşı korur. Dişiniz empress altında çürümez.

 

Empress düşer mi? Kırılır mı?

 

Kalıcı yapıştırılan bir empress’in kendiliğinden düşmesi ya da istenerek tek parça halinde çıkarılması mümkün değildir.

Güçlendirilmiş yapıları nedeniyle kırılmazlar; ancak doğal dişleri için tehlike oluşturabilecek her darbe empressler için de tehlike arz eder.

 

Zamanla rengi, şekli değişir mi?

 

Renk ve şekli tüm yüzey özelliklerini ilk günkü gibi korur. Zaman içerisinde herhangi bir bozulma gözlenmez

 

Koku yapar mı?

 

Empress cilalı yüzeyiyle plak birikimine izin vermez, diş etiyle son derece uyumlu olması hasebiyle koku oluşturmayan bir uygulamadır.

 

Ağız içi dokularla uyumu nasıl?

 

Tüm yumuşak ve sert dokularla biyolojik uyum içerisindedir.

 

Bazı metallere alerjim var, empress alerji yapar mı ?

 

Kıymetsiz metal alaşımları bireylerde alerjik reaksiyona sebep olurken, full porselen olan empress her hangi bir reaksiyona sebep olmaz.

 

Eski kaplamalarım, diş etimde siyah gölgeler oluşturuyor, empress’in bu konuda bana bir avantaj sağlar mı?

 

Metal alt yapılı porselenlerde diş etinde metal yansıması söz konusudur; ancak empressler metal bir alt yapı içermediğinden tamamen diş rengindedir bu sayede diş etinizin sağlıklı pembe rengiyle uyum içerisinde bir görünüm sağlar.

 

Eski kaplamalarım, beyaz ancak mat duruyor, empressle daha doğal bir görüntü mümkün mü?

 

Empressler ve altında kullanılan yapıştırıcılar ışığı geçirme özellikleriyle doğal dişleri taklit edeceklerdir. İstediğiniz doğal gülüş empresslerle mümkündür.

 

Tek dişim de şekil bozukluğu, konum bozukluğu var, empress yapılırsa fark edilir mi?

 

Ön bölgede böyle bir vakada empress, kullanılabilecek en ideal malzemedir. Simetriğinde ki dişin yüzey özellikleri, formu birebir işlenebilir ve yapılan boyama tekniğinde renk uyumu sağlanır. İstenirse doğal dişin yüzeyinde bulunan çatlaklar, beyaz lekelenmeler gibi karakteristik özellikler de empresse yansıtılabilir

 

Empress mi? Zirkonyum mu?

 

Empress, güçlendirilmiş bir porselen çekirdek üzerine porselen işlenerek hazırlanmaktadır. Şeffaf ve doğal görünümü nedeniyle çokça tercih edilen bir malzemedir. Baskı ve çiğneme kuvvetinin yoğun olduğu bölgelerde genelde tercih edilmezler bu bölgelerde zirkon alt yapı ile güçlendirilmiş porselenleri tercih etmek daha doğru olacaktır. Arka bölgelerde diş eksiklilerinde de zirkon alt yapılı köprüler ilk tercih olacaktır çünkü zirkon estetik olarak emressten biraz daha zayıf bir tablo çizse dahi bu açığı mukavemetiyle kapatacaktır.

Hangi bölgede hangi malzemeyi tercih etmeniz konusunda hekiminiz ağız muayeneniz sonrasında sizi yönlendirecektir.