• 0212 488 35 55 / 0505 143 56 20

İnvisalign Tedavi

 

Invisalign tedavisi (telsiz ortodontik tedavi)

Invisalign tedavisi nedir?

 

Ortodontik tedavilerde gelinen en son teknolojilerden biri olan ınvisalign, size özel yapılmış şeffaf plaklar (aligner) ile dişlerinizi düzeltmek için uygulanan telsiz ortodontik tedavidir. Telsiz ortodontik tedavi fırsatını sunan invisalign’ın en önemli tercih edilme nedeni, dişlerinizin çapraşıklığını düzeltirken ortodontik tedavi gördüğünüzün belli olmamasıdır.

 

Diş hareketine göre nasıl şeffaf plaklar üretiliyor?

 

Doktorunuz ağzınızdan ölçü alacak ve bu ölçüler dijital tarama yöntemi ile 3 boyutlu olarak bilgisayar ortamına aktarılacaktır. Sanal ortama aktarılmış olan dişler bilgisayar simülasyonu ile hareket ettirilir. Her bir 0.05 mm lik harekete göre şeffaf plak üretilir.

 

İnvisalign herkese uygulanabilir mi?

 

Hem erişkinlere hem de genç ve çocuklara uygulanabilen bir ortodontik tedavidir. Fakat ınvisalign tedavisine uygun olup olmadığınız ancak doktorunuzun muayenesi sonucunda netleşir. Orta ve hafif diş çapraşıklıkları invisalign ile tedavi edilebilir. Diş çekimi yapılması gereken bir ortodontik problem invisalign ile tedavi edilemez.

.

Invisalign tedavisinin en büyük avantajı nedir?

 

Invisalign plaklar ağzınızda hemen hemen hiç görünmez ve tedavi süresince istediğiniz gibi gülmeye devam edebilirsiniz.

Plaklarınızı yemek yerken, bir şey içerken ya da diş fırçalarken kolayca çıkartabilir, dilediğiniz yemeği yiyebilirsiniz.

Tedavi metalsiz yapıldığı, yumuşak plaklar kullanıldığı için diş ve diş etlerinizi rahatsız edecek bir durum yaşamazsınız.

 

Invisalign tedavisinde ağrım olacak mı?

 

Dişlerin hareket edebilmesi için bir kuvvet uygulanması gerekmektedir. Bu kuvvet dişlerde bir miktar baskı olarak hissedilir

 

Invisalign tedavi prosedürü nasıldır?

 

Genellikle kontroller ayda bir olacaktır. Her kontrolde hastaya 2 adet yeni şeffaf plak teslim edilecektir. Şeffaf plaklar 15 günde bir değiştirilir. Şeffaf plakları ağıza ilk defa takıldığında dişlerde bir miktar baskı oluşturur. Bu baskıya kısa bir süre sonra dişler adapte olacaktır. Şeffaf plakları günde ortalama 20 saat takılması gerekir

.

Normal diş teli ile mi yoksa invisalign (telsiz ortodontik tedavi) ile mi tedavi daha kısa sürer?

 

Tedavi süresi vakaya göre değişmektedir. Fakat invisalign tedavisinde bilgisayar teknolojisi kullanıldığından hareket istenmeyen bölgeye kuvvet uygulanmaz. Hafif ve orta çapraşıklıklar da kullanıldığı için de invisalign tedavi süresi normal ortodontik tedavi süresine göre nispeten daha kısa olabilmektedir.
 

 

Invisalign tedavime hemen başlayabiliyor muyum?

 

Ölçülerinizin yurt dışına gönderimi, tedavi planınızın online sistemle oluşturulması ve invisalign plakların üretilip gümrükten geçmesi 1-1,5 ay sürebilir.

.

Invisalign tedavim bittikten sonra herhangi bir işlem yapılıyor mu?

 

Invisalign tedaviniz bittikten sonra (bütün ortodontik tedaviler için geçerli) dişlerinizi iç tarafına çok ince “retainer” denilen sabitleyici teller takılır. Bu ince tel kesinlikle dışarıdan görünmez. Dişleriniz de herhangi bir oynama veya çapraşıklıkta geri dönme olmaması için takılır. Süresini ortodontistiniz size açıklayacaktır.