• 0212 488 35 55 / 0505 143 56 20

Çocuklarda İlk Muayene

 

Diş doktorunuzu ziyaret etmeden önce nelere dikkat etmelisiniz?

 

Tedavi öncesinde yapılmasından çok yapılmaması gerekenler daha büyük önem taşımaktadır.

-Tedavi öncesinde çocuğunuza “korkma, hiç acımayacak” gibi cümleler kurmayın. Bu tür cümleler çocukların bilinçaltında acıyabileceği fikrini doğurabilir.

-Çocuğunuza diş randevusundan sonra hediye ile ödüllendirmeyin. Ödüllendirme çocuğunuzun işlemi zor bir işlem olarak algılamasına neden olur.

-Çocuğunuza geçmişteki diş hekimi koltuğundaki iyi veya kötü deneyimlerinizden bahsetmemeniz daha yararlı olacaktır.

-Çocuğunuza; eğer doktora gitmezse dişlerinin daha çok çürüyeceği ve sonrasında iğne yapılıp çekilmek zorunda kalabileceği gibi korkutucu cümleler kurmayın. Çünkü tüm bu korkuttuğunuz işlemler bir gün çocuğunuzun gerek duyabileceği tedaviler olabilir.

-Diş hekiminin dişlerine bakmaktan başka hiçbir şey yapmayacağı konusunda da çocuğunuza söz vermeyin. Bırakın çocuğunuz ve diş hekimi ilk randevu için yapılacaklara beraber karar versinler.

 

İlk çocuk diş hekimi ziyaret edildiğinde neler yapılabilir?

 

İlk diş muayenesinde çocuk diş doktorlarının amacı; ayna ve ışık yardımıyla çocukların tüm dişlerine bakılır, var olan sorunları ve tedavi alternatifleri ebeveyn ile paylaşılır. En önemli konulardan biri olan beslenme ve koruyucu uygulamalar hakkında anne ve baba bilgilendirilir. Pedodontistler diş muayenesinde ilk seansı çocuğun canını yakmayacak basit bir işlem biraz oyun ile tamamlar. Pedodontistlerin bu yaklaşımı çocukta gelişecek diş hekimi fobisini kırmasına yardımcı olur.

 

Çocuğumu tedavi seanslarına getirirken neler yapmalıyım?

 

Çocuğunuzu tedavi randevularına özellikle anne-baba olarak sizlerin getirmesini tercih ediyoruz.
Çocuğunuzu tedavi randevusuna aksi söylenmediği sürece mutlaka tok getiriniz.

Okul çıkışı gibi çocuğun yorgun olduğu saatlerden ziyade dinlenmiş,keyfinin iyi olduğu saat aralıklarını tercih ediniz.


Diş tedavilerini çok uyumlu olarak yaptıran çocuklar, yoruldukları ve sıkıldıkları zaman bir anda çok uyumsuz olabilirler. Bu durum, sonraki randevularını da olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle çocuklarınıza ve hekiminize daha çok işlem yapılması yönünde ısrar etmeyin.
Çocuğunuz tedavi olurken ona “acıyor mu? yoruldun mu?” gibi motivasyonlarını bozabilecek sorular yöneltmeyin.