• 0212 488 35 55 / 0505 143 56 20

Dental İmplantlar

 

Dental implantlar

Dental (diş) implant nedir?

 

Dental implantlar, diş eksikliklerinde çene kemiğine yerleştirilen diş köküne benzer konik formda titanyum materyallerdir. İmplantlar body ve abutment denen iki kısımdan oluşur. İmplantların body denen kısmı kemiğe yerleştirilir, bu kısım kök görevi görür. Abutment ise kök yerine geçen body’e vidalanarak üzerine diş yapılacak kuron kısmını oluşturur.

İmplantlar sayesinde tek diş eksikliklerinde, komşu sağlam dişlere dokunulmadan eksik dişi tamamlamak mümkündür ayrıca implantlar çok sayıda diş eksikliğinde hareketli protez yerine sabit protez yapabilmemize de imkan sağlarlar.

Tam dişsizlik durumlarında özellikle alt çenede kullanımı oldukça zor olan, ağızdan sürekli hareket eden protezleri implantlar sayesinde sabitlemek mümkündür.

 

Diş implantlarında tedavi süreci nasıldır?

 

Diş hekimliğinde implant tedavisi sonrası titanyum yapının kemikle bütünleşmesi için (3 ila 5 ay arası) beklemek gerekebilir. Diş eti şekillendirici ara parçalar ortalama bir ay ağızda bekletilir. Protez safhası da ortalama 2-3 hafta kadardır.

Çene kemiğine kemik ogmentasyonu tarzında herhangi bir müdahalede bulunulduğunda veya üst çenede sinüs boşluğunu kaldırma işlemi uygulanmışsa (6 ile 9 ay kadar) uzun bir süre beklemek gerekmektedir. Ancak bu süre sonunda alınan sonuçlar oldukça yüz güldürücü ve çok daha uzun ömürlüdür.

Fast and fixt ( all on four) tarzı çalışmalarda ameliyatı takiben hasta ağzında geçici sabit dişlere sahiptir ve onları hemen kullanabilir.

 

Diş implantlarının avantajları nedir?

 

  • Hareketli protez istemeyen kişilerde uygulanabilir. İmplant üstüne yapılan protezler sabit bir temelin üstüne yapıldığı için hareket etmez ve ağızdan çıkmaz

 

  • Bir dişini herhangi bir sebepten dolayı kaybeden kişilerde eksik olan dişin yerine başka hiçbir dişe dokunmadan yenisinin yapılmasına imkan sağlar.

 

 

  • Tek taraflı büyük azıların tümünün kaybında yine bölgesel çözüm sunarak destek hiçbir diş olmamasına rağmen kişiye sabit diş yapılabilir. Böylece hasta parsiyel protez olarak adlandırılan yarım damak kullanımından kurtulur.

 

Dental implantların ameliyatı zor mudur?

 

Dental implantın yapılacağı bölge lokal anestezi ile uyuşturularak yapıldığı için işlem ağrısızdır. Operasyon öncesi ve sonrası tarafınıza  reçete edilen ilaçların  düzenli kullanımıyla bu süreci oldukça rahat atlatabilirsiniz

 

Dental implant operasyonu sonunda yüzüm çok şişer mi? Ağrım çok olur mu?

 

Yanakta hafif şişlik veya renk değişiklikleri olabilir ancak ilk 24 saat içinde yapılan soğuk tampon uygulamasıyla ödem oluşumu minimalize edilebilir.  Genellikle operasyon sonrası şiddetli ağrılar görülmez, doktor tarafından önerilen ağrı kesici ilaçlar ilk gün oluşabilecek ağrıyı kolaylıkla kontrol altına almak mümkündür.

 

Dental implant süreci nasıldır? Ne kadar zamanda dişlerim tamamlanır?

 

Ortalama 3 le 5 aylık bir sürede implantların kemikle kaynaşması beklenir İnce veya yetersiz yükseklikte kemik varlığında ek işlemler uygulanmışsa bekleme süresi 6-9 aya kadar uzayabilir. Diş etlerinin şekillenmesi ve üzerlerine porselen kaplamaların yapılması da ortalama 1,5 ayı bulacaktır.

 

Dental implantların zarar verme ihtimali var mıdır? Bazen vücut kabul etmiyormuş doğru mu?

 

Dental implantlar  titanyumdan üretilmektedir, titanyum toksik olmayan kıymetli bir metaldir. İnsan vücuduna son derece biyo uyumlu olan titanyumun alerji riski son derece düşüktür

Vücudun kabul etmemesi diye tabir edilen tablo; kaynaşma sırasında kemikte herhangi bir sebeple enfeksiyon gelişmesi yada yeterli kemik desteğinin olmaması sebebiyle güçlü bir kaynaşmanın olmamasıdır..

 

Sigara içiyorum dental implant yaptırabilir miyim?

 

Yapılan birçok çalışmada sigaranın implant ile kemik bütünleşmesini engellediği kanıtlanmıştır. Sigara içen bireylerde implantın kaynaşmama riski normalden 2-3 kat yüksektir.

 

Dental implantlar uzun ömürlü müdür?

 

Dental implantın ömrü doğal dişler gibidir. Normal ağız ve diş bakımı iyi yapıldığı sürece çok uzun yıllar ağızda sorunsuzca kalacaktır.