• 0212 488 35 55 / 0505 143 56 20

Diş Beyazlatma

 

Diş beyazlatma

 

İnsanlarda diş renkleri tıpkı ten renkleri gibi farklılıklar gösterir. Bazı kişiler doğuştan bembeyaz dişlere sahipken bazıları da maalesef daha sarı dişlere sahiptir. Ayrıca annelerin hamileyken veya çocukken kişinin kullandığı bazı antibiyotiklerden dolayı diş rengi koyulaşmış olabilir. Bleaching dediğimiz beyazlatma yöntemiyle; çeşitli nedenlerle koyulaşmış dişlerin basit bir işlem sonucunda daha beyaz daha ışıltılı bir hale gelmesi artık mümkün

 

Kaç çeşit diş beyazlatma yöntemi vardır?

 

Dişleri beyazlatmak için 3 farklı yöntem bulunmaktadır.

1)Ev tipi diş beyazlatma

2)Ofis Tipi (klinik ortamında ) diş beyazlatma

3)Kombine diş beyazlatma (Ofis tipi uygulamanın ev tipiyle desteklendiği uygulama)

 

En etkili diş beyazlatma yöntemi hangisidir?

 

En etkili diş beyazlatma yöntemi kombine beyazlatmadır.

 

Beyazlatma yaptırırken dikkat etmem gereken hususlar nelerdir?

 

Beyazlatma süreci içerisinde beslenme alışkanlıklarınızı düzenlemeniz gerekir.

Çay, kahve, asitli gıdalar ve kırmızı şaraptan uzak durmalısınız.

Boyar özellikli meyve ve sebzeler salçalı gıdalara da dikkat edilmesi gerekir.

Sigara kullanımı mümkünse kesilmeli ya da minimuma indirilmeli

 

Uygulama sonrası dikkat edilmesi gereken hususlara riayet edilmesi gerekir aksi halde işlem ters reaksiyon  gösterir ve dişler renklenir.

 

Ev Tipi Beyazlatma

Ev tipi diş beyazlatma yöntemi nasıl uygulanır?

 

Ağız içinden ölçü alınarak kişiye özel beyazlatma plakları hazırlanır. Plakları ne şekilde kullanacağı ne miktarda beyazlatma jeli kullanacağı ayrıntılı bir şekilde hekim tarafından kişiye tarif edilir. Hazırlanan bu plağın içine belirli miktarlarda beyazlatma jeli ( % 10–15 ‘lik karbamid peroksid) koyarak hasta tarafında evde uygulama yapılır.

 

Ev tipi diş beyazlatma ne kadar sürer?

 

Plak gün içinde en az 4-6 saat kullanılacak şekilde ortalama 2 haftaya yayılarak planlanan bir tedavidir

 

Ev tipi beyazlatma yaparken nelere dikkat etmeliyim?

 

Uygulanacak jeli gereğinden fazla kullanmanız plak içindeki haznelerden jelin dışarı taşarak diş etlerinize zarar vermesine sebep olur. Böyle bir tabloyla karşı karşıya kalırsanız plağı çıkarıp bol su ile diş ve dişetlerinizi yıkayınız.

 

Ofis tipi beyazlatma

Ofis tipi diş beyazlatma nedir?

 

Klinikte uygulanan diş beyazlatma yöntemidir. Çok daha kısa süre de etkin bir beyazlama sağladığı için zaman problemi olan hastalar için idealdir. Diş hekimi tarafından dişlerin üzerine sürülen beyazlatma jeli UV ışını ya da lazer yardımıyla aktif hale getirilir ve beyazlama ortalama 1 saat sürer. Lazerle diş beyazlatma yöntemi olarak da bilinir.

 

Ofis tipi diş beyazlatmanın dezavantajları varmıdır.

 

Ofis tipi beyazlatmanın tek dezavantajı daha kısa sürede ve hızlı beyazlatma nedeniyle oluşabilecek hassasiyet ve ağrı sayılabilir. Her hastada gözlemlenmeyeceği gibi kalıcı olmayan bir sorundur.

 

Kombine tipi beyazlatma

Kombine tipi beyazlatma nedir?

 

Hem ofis hem de ev tipinin beraber uygulandığı diş beyazlatma yöntemidir. Hastanın dişleri klinikte beyazlatıldıktan sonra ev tipi beyazlatma ile işlem desteklenir.

 

Diş beyazlatmanın zararı veya yan etkileri var mıdır?

 

Beaching (beyazlatma) işlemleri dişler de az da olsa hassasiyete sebep olabilir. Diş hassasiyetinin genellikle 24-48 saat içerisinde geçmesi beklenir. Bu diş hassasiyeti; havaya, çok sıcak-soğuk yiyecek ve içeceklere karşı olabilir. Bu durum normal ve beklenen bir yan etkidir.

 İşlem sırasında ya da işlemi takiben bazı hastalarda ağrı oluşabilir. Ağrı kesicilerle bu problem minimalize edilir.

 

Dişler neden renklenir?

 

Hayat boyu yaşla birlikte devam eden fizyolojik renklenme,

Kötü ağız hijyeni,

Gelişim çağında, bireyin yaşadığı yöredeki sularda ki flour oranının yüksek olmasına bağlı florozis gelişimi,

Bebeklik ve erken çocukluk döneminde tetrasiklin türevi antibiyotik kullanımı,

Çay, kahve, sigara ve kırmızı şarap kullanım alışkanlıklarının yoğunluğu,

Uzun süre klorheksidin içerikli ağız gargarası kullanımı


 

Dişlerin beyazlaması ne kadar sürer?

 

Dişlerin beyazlaması kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Home tipi ile ortalama beyazlama süresi 2-3 haftadadır. Kombine beyazlatma ile oldukça kısaltılabilir. Sarı dişler grileşmiş dişlere nazaran beyazlatma işlemine daha hızlı yanıt verirler. Antibiyotik kullanımına bağlı oluşan grileşmelerin beyazlaması daha zordur ve sonuca ulaşmak daha uzun bir süre gerektirebilir.

 

Beyazlatma plağını temizlemem gerekir mi?

 

Evet gerekir. Plaklar kullanıldıktan sonra sıvı sabun ve soğuk su ile yıkanır ve iyice durulanır. Kurutulduktan sonra özel kutusunda muhafaza etmelisiniz.

 

Diş beyazlatmanın etkisi kalıcı mıdır?

 

Beyazlatma sonrasında ki ışıltı zamanla kaybolmaya başlar. Bu süre hastanın renkli sıvılar (çay, kahve, şarap, kola ) ve sigara kullanımına göre değişir 6 ay ile 1 yıl arası bir zaman alır. 4-6 ayda bir 1 ya da 2 seans  ile desteklenirse diş beyazlatma kalıcı hale getirilir.

Bleaching işleminin daha uzun süreli olmasını istiyorsak en etkili yöntem kombine olan yöntemdir. Kombine beyazlatmada ofis tipi yapılan beyazlatma home tipi ile pekiştirilerek diş beyazlık noktasında doygun noktaya ulaştırılır. Bu sayede beyazlatma daha uzun süre etkisini koruyacaktır. Ayrıca kişinin elinde bulunan plaklarla 3 ay aralıklarla birkaç seans home tipi uygulama yapılarak ilk günkü ışıltıyı muhafaza etmesi mümkündür.

 

Beyazlatma dişlerime zarar verir mi?

 

Diş hekimi kontrolünde yapılan beyazlatmanın dişlere hiçbir zararı yoktur. Aksi takdirde bu uygulamayı hem kendimize hem sevdiklerimize yapmazdık.

 

Lazerle diş beyazlatma nedir?

 

Lazerle diş beyazlatma yöntemi mine yüzeylerine uygulanan beyazlatma ilacının aktivasyonunu sağlamak ve süreyi kısaltmak için kullanılmaktadır.