• 0212 488 35 55 / 0505 143 56 20

İnlay Onlat Tarzı Viner Dolgular

İnley ve Onley Diş Restorasyonları

Inley ve onley nedir?

 

Inley ve onleyler dolgu ile porselen kaplama arasında bir çözümdür. Dişte çok madde kaybı olduğunda dişi kaplama yapmak için aşındırmadan kalan mevcut dokuları da koruyarak eksik olan kısımların tamamlanması işlemidir.

 

Inley ve onley arasındaki fark nedir?

 

Aralarındaki fark kapsadıkları alanla ilgilidir. İnleyler dolguya daha çok benzer ancak dişlerin çiğneme yüzeyinde  bulunan tepecikler (tüberkül) arasında yer alırlar. Onley ise bir ya da daha fazla tepeciği de örtecek biçimde yapılır.

 

İçeriği nedir?

 

İnley ve onleyler seramik veya fiberle güçlendirilmiş kompozitten yapılır.

 

Neden tercih edilir?

 

Genellikle kanal tedavisi görmüş veya ileri derecede çürümüş dişlerde çürük temizlendikten sonra çok az miktarda diş dokusu kalır. Mevcut diş dokusu klasik dolgu yöntemleriyle tamamlanamayacak durumda olduğunda, dişin orijinal formunu vermek pek mümkün olamamaktadır. Orjinal formuna uygun yapılamayan dişler yanlarındaki dişlerle uygun kontak temasını sağlayamazlar. Dişler arasında ufak ta olsa bir aralık kalması araya besin sıkışmasına neden olmaktadır. Böylece yediğiniz gıdalar kolayca arada birikir ve diş dokusunda yeni çürüklere ve diş etlerinde sorunlara neden olur. İnley ve onleyler sayesinde istenilen anatomik form ve kontak kolaylıkla sağlanır.

 

İnley onley’in ömrü ne kadardır?

 

İnley ya da onleyin ömrü bulunduğu dişin durumuna, çiğneme kuvvetlerine, hastanın ağız hijyenine ne derece dikkat ettiğine ve düzenli diş hekimi kontrollerine bağlıdır. Genellikle onlarca yıl sağlıklı biçimde görevlerini sürdürürler.