Diş Beyazlatma

ANASAYFA  /  TANI VE TEDAVİ

BAŞAKDENT

Diş Beyazlatma

Bleaching

Diş Beyazlatma / Bleaching
nedir ?

Diş beyazlatma ya da bleaching; genetik olarak sarı olan veya zaman içerisinde sararan dişlerin rengini açmak için uygulanan kozmetik uygulamalardır.

 

Diş beyazlatma yöntemleri

Diş beyazlatma için 3 farklı yöntem kullanılmaktadır. Bunlar sırasıyla ev tipi, ofis tipi ve kombine diş beyazlatmadır. En etkili diş beyazlatma yöntemi kombine diş beyazlatma yöntemidir. Bu yönteme göre klinik ortamda beyazlatma işlemi uygulanan hasta, doktorunun kendine özel tasarladığı plaklarla ve jellerle evinde işlem sonrası pekiştirme yapmaktadır. 

 

Neden diş beyazlatma yaptırmalıyım ?

Bleaching dediğimiz beyazlatma yöntemiyle; çeşitli nedenlerle koyulaşmış dişlerin basit bir işlem sonucunda daha beyaz ve ışıltılı bir hale gelmesi mümkündür. Daha estetik görünümlü dişlerinizle daha özgüvenli gülümsemek için bleaching denemelisiniz. 

 

Diş beyazlatma acıtır mı, zararı veya yan etkileri var mıdır?

Bleaching (beyazlatma) işlemleri dişler de az da olsa geçici bir hassasiyete sebep olabilir. Diş hassasiyetinin genellikle 24-48 saat içerisinde geçmesi beklenir. Bu diş hassasiyeti; havaya, çok sıcak-soğuk yiyecek ve içeceklere karşı olabilir. Bu durum beklenen ve kayda değer olmayan bir yan etkidir.

İşlem sırasında ya da işlemi takiben bazı hastalarda geçici olarak ağrı oluşabilir. Ağrı kesicilerle bu problem azaltılabilir.

Diş beyazlatma işleminde doğru materyal seçimini ve doğru uygulamayı yapacak kişinin mesleki yeterliliği oldukça önemlidir. Diş beyazlatıcı materyal diş yüzeylerine tatbik edilmeden önce diş etlerini koruyucu bariyerlerin düzgün şekilde uygulanması gerekir.

 

Dişlerin beyazlaması ne kadar sürer? 

Dişlerin beyazlaması kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Home tipi ile ortalama beyazlama süresi 2-3 haftadır. Kombine beyazlatma ile bu süre oldukça kısaltılabilir. Sarı dişler grileşmiş dişlere nazaran beyazlatma işlemine daha hızlı yanıt verirler. Antibiyotik kullanımına bağlı oluşan grileşmelerin beyazlaması daha zordur ve sonuca ulaşmak daha fazla seans  gerektirebilir.

 

Diş beyazlatmanın etkisi kalıcı mıdır?

Beyazlatma sonrasındaki ışıltı zamanla kaybolmaya başlar. Bu süre hastanın renkli sıvılar (çay, kahve, şarap, kola ) ve sigara kullanımına göre değişir. Bu süre genellikle 6 ay ile 1 yıl arası bir zaman alır. 4-6 aylık periyotlarla 1 ya da 2 seans ile ofis yada home tipiyle desteklenirse diş beyazlatma kalıcı hale getirilir.

Bleaching işleminin daha uzun süreli olmasını istiyorsak en etkili yöntem kombine olan yöntemdir. Kombine beyazlatma da; ofis tipi yapılan beyazlatma ile home tipi beyazlatma pekiştirilerek diş beyazlık noktasında doygun noktaya ulaştırılır. Bu sayede beyazlatma daha uzun süre etkisini koruyacaktır. Ayrıca kişi doktorundan aldığı plaklarla 3 ay aralıklarla birkaç seans home tipi uygulama yaparak ilk günkü ışıltıyı muhafaza etmesi mümkündür.

 

Lazerle diş beyazlatma nedir? 

Lazerle diş beyazlatma yöntemi, mine yüzeylerine uygulanan beyazlatma jelinin aktivasyonunu sağlamak ve süreyi kısaltmak için kullanılmaktadır.

 

Dişlerimiz neden sararır ?

Dişlerde sararmanın birçok nedeni olabilir. Diş renklerimiz tıpkı ten renkleri gibi farklılıklar gösterir. Bazı kişiler doğuştan bembeyaz dişlere sahip iken bazıları da maalesef daha sarı dişlere sahiptir. Dişlerde sararma nedenleri olarak; genetik faktörlerin dışında ağız bakım ve hijyenin ihmal edilmesi ve boyar özellikte gıdaların yoğun tüketilmesi öne çıkmaktadır. Bunun dışında aşağıdaki etkenlerden bahsedilebilir;

hayat boyu yaşla birlikte devam eden fizyolojik renklenme,

gelişim çağında, bireyin yaşadığı yöredeki sularda ki flour oranının yüksek olmasına bağlı florozis gelişimi,

bebeklik ve erken çocukluk döneminde tetrasiklin türevi antibiyotik kullanımı,

çay, kahve, sigara ve kırmızı şarap kullanım alışkanlıklarının yoğunluğu,

uzun süre klorheksidin içerikli ağız gargarası kullanımı.

Beyazlatma yaptırırken dikkat etmem gereken hususlar nelerdir?

Beyazlatma süreci içerisinde beslenme alışkanlıklarınızı düzenlemeniz gerekir.

Çay, kahve, asitli gıdalar ve kırmızı şaraptan uzak durmalısınız.

Boyar özellikli meyve, sebze ve salçalı gıdalara da dikkat edilmesi gerekir.

Sigara kullanımı mümkünse kesilmeli ya da minimuma indirilmeli

 

Diş beyazlatma fiyatları

Diş beyazlatma fiyatları seçilen uygulama tekniği ve seans sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Ofis tipi beyazlatma tek tüp ya da iki tüp uygulaması olarak iki şekilde fiyatlandırılır. Kullanılan beyazlatma materyalinin marka farkı, lazerle aktive edilip edilmediği de fiyat belirleme de etkendir. Home tipi ve ofis tipi farklı fiyatlandırılır. Kombine tedaviler her iki türe göre daha maliyetlidir.

 

Ev Tipi Beyazlatma

Ev tipi diş beyazlatma yöntemi nasıl uygulanır?

 

Ağız içinden ölçü alınarak kişiye özel beyazlatma plakları hazırlanır. Plakları ve jeli ne şekilde kullanacağı ayrıntılı bir şekilde kişiye tarif edilir. Hazırlanan bu plağın içine belirli miktarlarda beyazlatma jeli ( % 10–15 ‘lik karbamid peroksid) koyarak hasta tarafından evde uygulama yapılır.

 

Ev tipi diş beyazlatma ne kadar sürer? 

Plak gün içinde en az 4-6 saat kullanılacak şekilde ortalama 2 haftaya yayılarak planlanan bir tedavidir

 

Ev tipi beyazlatma yaparken nelere dikkat etmeliyim?

Uygulanacak jeli gereğinden fazla kullanmanız plak içindeki haznelerden jelin dışarı taşarak diş etlerinize zarar vermesine sebep olur. Böyle bir tabloyla karşı karşıya kalırsanız plağı çıkarıp bol su ile diş ve dişetlerinizi yıkayınız.

 

Ofis tipi beyazlatma

Ofis tipi diş beyazlatma nedir?

Klinikte uygulanan diş beyazlatma yöntemidir. Çok daha kısa süre de etkin bir beyazlama sağladığı için zaman problemi olan hastalar için idealdir. Diş hekimi tarafından dişlerin üzerine sürülen beyazlatma jeli UV ışını ya da lazer yardımıyla aktif hale getirilir ve beyazlama ortalama 1 saat sürer. Lazerle diş beyazlatma yöntemi olarak da bilinir.

 

Ofis tipi diş beyazlatmanın dezavantajları var mıdır ?

Ofis tipi beyazlatmanın tek dezavantajı daha kısa sürede ve hızlı beyazlatma nedeniyle oluşabilecek geçici hassasiyet sayılabilir. Her hastada gözlemlenmeyeceği gibi kalıcı olmayan bir sorundur.

 

Kombine Tipi Beyazlatma

Kombine tipi beyazlatma nedir?

Hem ofis hem de ev tipinin beraber uygulandığı diş beyazlatma yöntemidir. Hastanın dişleri klinikte beyazlatıldıktan sonra ev tipi beyazlatma ile işlem desteklenir.

DETAYLI BİLGİ İÇİN İLETİŞİME GEÇİNİZ

BAŞAKDENT Önerilen Konular

TANI & TEDAVİ

BAŞAKDENT Önerilen Videolar

TANI & TEDAVİ

10 +

Uzman Personel

47000 +

Tedavi

13000 +

Mutlu Müşteri

35 +

Ülke

ilk günkü aşkla

Bize Ulaşıniletişim