Estetik Dolgular

ANASAYFA  /  TANI VE TEDAVİ

BAŞAKDENT

Estetik Dolgular

Estetik dolgular

 

Geleneksel diş hekimliğinde dişlerde oluşan çürükler temizlenerek oluşan boşluk bir dolgu malzemesi ile kapatılırdı. Amaç çürüğün uzaklaştırılması boşluğunda kapatılmasıydı.

Günümüzde amaç, uygulanan diş tedavilerinin hem fonksiyonel hem görsel olarak birebir orijinal dişi taklit edebiliyor olmasıdır. Bu nedenle yapılan dolguların da şekil ve renk olarak doğal diş formunda olması, dolgu sınırlarının belli olmaması, kişinin dolguyu kendi dişinden ayırt edememesi asıl hedeftir.

 

Estetik dolgu nedir?

 

Estetik dolgu malzemesi kompozittir. Şekil verilebilme özelliğinde olup özel bir ışıkla sertleştirilir ve dişe mikromekanik olarak bağlanır.

 

Estetik dolgular dayanıklı mıdır?

 

Önceki yıllarda metal (amalgam)  dolguların daha dayanıklı ve ikincil çürük gelişimine karşı daha üstün olduğuna inanılmasına rağmen gelişen teknolojiyle birlikte kompozit malzemeler metal dolgularla kıyasen çok daha üstün özelliklerle donanmıştır. Yeni nesil nano teknoloji kompozitler , metal dolgulardan çok daha uzun ömürlü, estetik ve sağlıklı restorasyonlar yapmamıza imkân sağlamıştır.

 

Estetik dolguların ömrü var mıdır?

 

Rutin ağız bakımıyla birlikte estetik dolgularda deformasyon oluşmaz, diş ve dolgu bağlantıları arasında aralanma veya sızdırma olmaz. 6 ay-1 yıl arası kontrollerinizde  estetik dolgularınızın bakımı yapılır, cilaları yenilenir ve çok daha uzun ömürlü kalmaları sağlanır. Kısaca dolgunun ömrü, kişinin ağız bakımıyla bağlantılıdır.

 

Estetik dolguları zamanla değiştirmek gerekli midir?

 

Hayır, dişlerinizin rutin bakımı yapıldığı müddetçe estetik dolguyu değiştirmek gerekmez. Restorasyon yapılan dişin farklı bir alanında kötü ağız bakımına bağlı yeni bir çürüme oluşursa, dolgunun tamamını değiştirmeye gerek olmadan, sadece yeni oluşan çürük bölgenin restorasyonunu yapabiliyor olmamız da estetik dolguların extra bir avantajıdır.

 

Estetik dolguların direnci nedir, dişleri korur mu?

 

Kompozit dolguların mekanik özellikleri dişlerimizin doğal özelliklerine oldukça yakındır. Bu restoratif materyaller dişlere mikromekanik olarak bağlandığından, çürük temizlendikten sonra kalan zayıf diş dokularını mükemmel şekilde desteklerler. Bu nedenle daha sonra oluşması muhtemel diş kırıklarına karşı daha koruyucudurlar.

 

Siyah (amalgam) dolgularımı estetik dolgularla değiştirebilir miyim?

 

Amalgam dolgularınızı tek seansta estetik dolgular ile değiştirebilirsiniz.

 

Estetik dolgu mu yoksa porselen kaplama mı yaptırmalıyım?

 

Mümkün olduğunca dişin doğal yapısının korunmasından yanayız. Büyük çürümeler veya kırılmalar nedeniyle dayanıksız kalan dişlerin öncelikli olarak estetik dolguyla ne derece sağlamlaştırılabileceği değerlendirilir. Kompozit teknolojisindeki gelişmeler sayesinde, eskiden porselen kaplama yapılması gereken çoğu dişin günümüzde vener dolgu tarzı yapılan restorasyonlar sayesinde mevcut dokular korunarak uzun yıllar kullanılması mümkündür.

 

 

DETAYLI BİLGİ İÇİN İLETİŞİME GEÇİNİZ

BAŞAKDENT Önerilen Konular

TANI & TEDAVİ

BAŞAKDENT Önerilen Videolar

TANI & TEDAVİ

10 +

Uzman Personel

47000 +

Tedavi

13000 +

Mutlu Müşteri

35 +

Ülke

ilk günkü aşkla

Bize Ulaşıniletişim