Frenektomi

ANASAYFA  /  TANI VE TEDAVİ

BAŞAKDENT

Frenektomi

Frenektomi (dudak/dil bağı alınması)

Frenulum (dil, dudak, yanak bağı) nedir?

 

Frenulum diş eti dokusu ile dil, dudak ve yanak arasında bulunan ve bu dokuları birbirine bağlayarak hareketlerini sınırlandıran doku bağlantısıdır.

Frenulum ağız içerisinde sıklıkla üst ve alt orta kesici dişlerimizin arasında yanağımızla arka dişlerimizin arasında ve dilimizin altında bulunmaktadır.

 

Frenulumlar hangi durumlarda ağız sağlığı için risk oluşturur?

 

Frenulumlar özellikle normalden büyük ve kalın olduklarında ve dişin kenarına çok yakın bağlandıkları durumlarda diş etini aşağı çekerek diş eti çekilmesine ve diş eti hastalığına yol açabilir.

Dil atında bulunan normalden büyük ve kalın frenulumlarda özellikle küçük çocuklarda konuşma problemlerine yol açabilir.

Üst ve alt ön dişlerin kuron seviyesine yakın bağlanan normalden kalın frenulumlar, bu iki dişin arasının açılmasına sebep olabilir. Aranın açılması ise görüntüyü olumsuz etkileyerek estetik probleme sebep olur.

 

Frenulumlar fonksiyon veya estetik olarak problem çıkarttıklarında neler yapılabilir?

 

Frenulumlar diş eti çekilmesi ve diş eti hastalığı oluşturabilecek şekilde diş eti kenarına yakın konumlandığında o bölge ile olan bağlantısı kesilmelidir.

Özellikle üst ve alt kesici dişlerin arasında yer alıp dişlerin aralanmalarına sebep olduklarında ise önce frenulum uzaklaştırılmalı sonrasında ise dişlerin birleşmesi için ortodontik tedavi uygulanmalıdır.

 

Frenulum nasıl uzaklaştırılır?

 

Frenulum frenektomi adı verilen bir teknikle yapılır.

Frenektomi işlemi gelişen teknoloji sayesinde artık çoğunlukla lazer yardımıyla yapılır, buda işlemin hem kısa hem de kanamasız olmasını sağlar. Fakat bağın çok büyük veya derin olduğu durumlarda cerrahi olarak çıkartılması ve dikiş atılması gerekebilir.

 

İşlem sırasında acı duyar mıyım?

 

Frenektomi işlemi lokal anestezi altında yapılır ve bu sayede işlem sırasında her hangi bir ağrı olmaz. Cerrahi sonrasında da özenli bakım ve ilaç kullanımı ile anlamlı bir ağrı hissetmeden atlatılabilir.

 

Frenektomi işleminin istenmeyen etkileri var mıdır?

 

Frenektomi işleminden sonra iz kalmaz.

Bu işlemin konuşma üzerinde negatif yönde herhangi bir etkisi bulunmaz.

Frenektomi işleminden sonra diş görünüşünüzde  herhangi bir değişiklik olmaz.

 

DETAYLI BİLGİ İÇİN İLETİŞİME GEÇİNİZ

BAŞAKDENT Önerilen Konular

TANI & TEDAVİ

BAŞAKDENT Önerilen Videolar

TANI & TEDAVİ

10 +

Uzman Personel

47000 +

Tedavi

13000 +

Mutlu Müşteri

35 +

Ülke

ilk günkü aşkla

Bize Ulaşıniletişim