Porselen Laminalar

ANASAYFA  /  TANI VE TEDAVİ

BAŞAKDENT

Porselen Laminalar

Porselen lamina dişler

 

Kişinin gülüş hattında bulunan dişlerindeki estetik problemlerin giderilmesi için kullanılan uygulamalardan biridir.

Diğer estetik uygulamalara nazaran doğal diş dokusunu korumaya yönelik extra bir avantaja sahiptir. Dişlerin sadece ön yüzleri 0.3-0.9 mm inceltilerek bu inceltilen alana porselen diş laminalarının yapıştırılması işlemidir.

 

Porselen diş laminaları hangi durumlarda uygulanır?

 

Beyazlatma ile sonuç alınamayan ileri derecede renkleşmiş dişlerde, Anatomik formu ve konumu düzgün olmayan dişlerde Ufak ve seyrek dişleri birleştirmede (diastema kapama), Kırık veya aşınmış dişlerin restorasyonunda, Ön dişlerdeki eski ve büyük dolguların oluşturduğu renkleşmeler,  gölgelerden dolayı Çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde (ortodontik tedavi alternatifi olarak)

 

Porselen lamina diş tedavisi kimlere uygulanır?

 

Alt ve üst dişlerin çeneler arası uyumsuzluğa bağlı ters kapanışta olduğu vakalar, kalem ısırma dibi kötü alışkanlığı olan vakalar, ileri düzeyde dişeti çekilmesi olan periodontal sorunlu vakalar dışında hemen hemen herkese uygulanabilir.

 

Porselen lamina diş tedavisi kaç seans sürer?

 

Eğer diş etlerinize de estetik açıdan bir müdahale gerekmiyor ise 2-3 seansta yani 10 gün içinde yeni bir gülümsemeye sahip olabilirsiniz.

 

Porselen laminaların uygulama  aşamaları nasıl dır ?

 

İlk seans kişinin fotoğrafları ve dişlerinin ölçüsü alınır. Bu fotoğraflar ve modeller üzerinde ön çalışmalar yapılır. Gerekirse “mock up” hazırlanarak kişiye işlem bitimindeki görüntüsü konusunda ön bilgilendirme yapılır.

Dişlere laminalar için gerekli aşındırmalar yapılarak hassas bir ölçü malzemesiyle ölçü alınır. Bir sonraki randevunuzda laminalarınız dişlerinize yapıştırılır.

 

Porselen lamina dişler düşer mi?

 

Hayır. Günümüz de yapıştırıcı ajanların yapışma değerleri çok yüksektir. Uygulama sırasında teknik hassasiyet başarıyla sağlandığında laminalarınızı kendi dişiniz gibi kullanabilirsiniz.

 

Porselen lamina dişlerin ömrü ne kadar dır?

 

Laminalar iyi bir ağız bakımıyla yıllarca sorunsuz olarak kullanılabilirler. Lekelenme ve aşınmaya karşı son derece dirençlidirler.

Laminalarınızı travmalara karşı koruduğunuz sürece normal gündelik hayatınızda yeme içme fonksiyonlarınızı değiştirmeden uzun yıllar laminalarınızı kullanabilirsiniz

 

Porselen lamina dişlerin avantajları nelerdir?

 

0,3-0,9mm lik aşındırma işlemi ile istenilen görünüş sağlanır. İşlem süresi ortalama 7-10 gün sürer.

Sağlam, renkleri bozulmayan ve dayanıklı malzemelerden üretilirler.

Dişlerinizin doğal yapısı bozulmadan istediğiniz estetik özelliklere (renk, şekil gibi ) sahip olması porselen lamina ile yapılabilmektedir. Diş üzerinde ya hiç bir değişiklik yapılmaz ya da az bir düzeltme uygulanır. Diş üzerinden kaldırılan miktar 0,3-0,9 mm ile sınırlıdır. Böylece hiç bir dişin gereğinden fazla kesilmesine (küçültülmesine) gerek kalmaz.

Eğer tedavinin finaline dair endişeleriniz varsa görünümünden memnun olmadığınız dişlerinizin bir kopyası elde edilerek üzerinde bir tasarım yapılır. Yani dişlere müdahalede bulunmadan önce, dişlerde oluşturulacak değişiklik tedavinin başında demo olarak size gösterilebilir. Bu demoya mock-up denilir.

Porselen yüzeyleri pürüzsüzdür bu nedenle sigara ve benzeri sebeplerden kaynaklanan lekelenmeleri ve diş taşı oluşumlarını minimuma indirir.

Çay, kahve, sigara gibi dış etkenlerle renk değiştirmez.

Materyal olarak oldukça kırılgandır. Nitekim mineye tam olarak yapıştırıldığında, germe ve çekme kuvvetlerine karşı direnci çok yükselir. Dişe yaşpıştırılmış porselen laminayı dişten bütün olarak sökmek mümkün değildir ancak elmas frezlerle porseleni dişin yüzeyinden, aşındırarak uzaklaştırabiliriz.

Gündelik beslenme alışkanlıklarında aşınmaya karşı direnci yüksektir.

 

Porselen lamina dişlerin dezavantajları nelerdir?

 

Diğer restorasyonlara göre sağlık ve estetik açıdan pek çok üstünlükleri vardır. Ancak diğerlerine kıyasla biraz daha pahalı bir sistemdir.

Hassas bir tekniktir. İyi bir klinik ve laboratuvar çalışması gerektirir. Hekimin ve diş teknisyeninin bu konu üzerine yeterli teknik bilgisinin ve sanat yeteneğinin olması gerekir.

 

DETAYLI BİLGİ İÇİN İLETİŞİME GEÇİNİZ

BAŞAKDENT Önerilen Konular

TANI & TEDAVİ

BAŞAKDENT Önerilen Videolar

TANI & TEDAVİ

10 +

Uzman Personel

47000 +

Tedavi

13000 +

Mutlu Müşteri

35 +

Ülke

ilk günkü aşkla

Bize Ulaşıniletişim