Emax Full Porselenler

ANASAYFA  /  TANI VE TEDAVİ

BAŞAKDENT

Emax Full Porselenler

 

E max Full Porselenler

 

E max (full porselen ) nedir?

 

İç yapısında metal olmayan, basınç altında sıkıştırılmış kristal yapılı seramik çekirdek üzerine cam seramik pişirilerek elde edilen, dayanıklılığı arttırılmış porselendir. Tamamı seramikten oluştuğu için full porselen dişte denir.

 Full porselen kaplama /e max vener nedir?

 E max porselen dişler özellikle ön bölge dişlerde estetik işlemler yapılırken tercih edilirler. Gülüş tasarımı yaparken ön dişleri e max venerlerle yeniden şekiilendirebilir ,büyütebilir. renklerini daha beyaz yapabiliriz.

Full porselen kaplama yapılırken dişlerde seçilen tekniğe göre ön bir hazırlık yapılır. Dişlerin e max ile kaplanabilmesi için önce küçültülmeleri  gerekir. 

Full porselenlerde metal alt yapı bulunmadığı için geleneksel porselen kaplamalara göre daha şeffaf bir görüntüye sahiptir. Bu sayede doğal dişlerin ışığı yansıtma ve geçirme özelliklerini taklit ederler. Full seramikler özel adeziv malzemelerle dişe yapıştırılırlar. Böylelikle doğal diş estetiği yakalanmış olur.

 

E max kaplamalar ne zaman tercih edilir? 

Estetiğin önem kazandığı ön bölge kesiciler, küçük azı dişleri ve bu bölgedeki tek diş eksikliklerinde e max diş kaplamaları tercih edilebilir.

Kişinin porselen bir restorasyona ihtiyaç duyduğu ve estetik beklentisinin yüksek olduğu her vakada ilk tercih olarak göz önünde bulundurulması gerekir.

Çürük nedeniyle fazla doku kaybetmiş gülüş hattında görünen tüm dişler için.

Renk değiştirmiş ve fazla madde kaybetmiş kanal tedavili dişlerde.

Antibiyotik, fluor kullanımına ve yaşa bağlı renklenmelerde.

Doğumsal doku ve şekil anomalileri bulunan dişlerde,

Ağızda ki pozisyonları ve konumları estetik görünmeyen dişlerde

Ufak ve seyrek dişlerde diastema denilen aralıkların kapatılması için

Şert fırçalamaya ya da beslenme alışkanlıklarına bağlı aşınmış madde kaybetmiş dişler

Dijital gülüş tasarımı planlanan vakalarda

 

E max kaplamalar hangi dişlere yapılmaz?

Çiğneme kuvvetlerinin ve yan kuvvetlerin arttığı arka bölge dişleri olan büyük azılarda, yan

yana birden fazla diş eksikliğinin bulunduğu ön ve arka bölge restorasyonlarda e max diş kaplamaları tercih edilmez. Bu durumlarda estetik ve daha yüksek dirence sahip zirkonyum diş kaplamaları ilk tercihtir.

 

 

 

 

E max (full porselen )kaplamaların uygulanış şekli nasıldır?

 

Uygulanacağı bölge ve üye sayısına göre değişkenlik göstermekle birlikte birçok aşaması benzerlik göstermektedir.

Gülüş tasarımı planlanan bir vakada tüm işlemler öncesinde, vakanın mevcut durumunun ölçüleri alınarak alçı kalıpları oluşturulur. Kişinin ağız içi, ağız dışı fotoğrafları alınır. Hastanın beklentileri de göz önünde bulundurularak ön bir çalışma yapılır ve laboratuarda bu veriler ışığında  “mock up”  hazırlanır. Hazırlanan kalıplarla tedavi sonrası görünüm hasta ağzında demo edilir.“mock up” çalışması üzerinde hastanın beklentileri, talepleri göz önünde bulundurularak gülüş dizaynı ideal formuna kavuşturulur.

Onaylanan gülüş tasarımını uygulamak üzere dişler uygun bir anestezik ajanla uyuşturulur. Dişlerde emresslerin uygun çıkış profilini yakalamak için basamaklı kesim tekniği ile dişler 2 mm  yakın aşındırılarak şekillendirilir. Özel ölçü teknikleri ve yeni nesil ölçü malzemeleri kullanılarak dişlerin kalıbı alınır, hastadan elde edilen veriler laboratuara gönderilir

Aynı seansta hastaya daha önceden hazırladığımız “mock up” yardımıyla geçici dişler hazırlanarak yapıştırılır. Hastamız yeni dişleri tamamlanana kadar sosyal hayatına problem yaşamadan bu süreci atlatabilir.

1 hafta -10 gün içerisinde laboratuvardan gelen e maxkaplamaların uyumu kontrol edilir ve hastanın onayı alındıktan sonra kalıcı olarak yapıştırılır.E max kaplamalarım

 

E max full porselen kaplamalar yapıştırıldıktan sonra hemen yiyip içebilir miyim?

 

E max porselen dişleriniz kalıcı olarak yapıştırıldıktan hemen sonra rahatlıkla yiyip içebilirsiniz.

  

Empresslerin bakımını nasıl yapmalıyım?

Günlük oral hijyen prosedürlerinden farklı ekstra bir işlem gerekmez. Diş fırçalama, diş ipi kullanımı, köprü varsa buna uygun diş ipi kullanımı ile bakımlarını yapabilirsiniz

 

E max diş  kaplamaların ömrü ne kadardır? Kalıcı yapıştırılan bir e max kaplama oldukça uzun ömürlüdür. Kendiliğinden düşmesi ya da tek parça halinde çıkarılması mümkün değildir.

Güçlendirilmiş yapıları nedeniyle kırılmazlar; ancak doğal dişleri için tehlike oluşturabilecek her darbe emax dişler için de tehlike arz eder.

 

 

Dişim empress kaplamalarının altından çürür mü?

 

E max porselen diş kaplaması dişe birebir oturması ve yapıştırıcının çözünmemesi, kaplama altında kalan diş dokusunu çürüğe karşı korur. Dişiniz e max kaplama altında çürümez.

Adeziv yapıştırıcı sistem sayesinde e max porselen kaplamalar dişle sıkı bir bağlantı içerisindedir. Bu yapıştırıcı zamanla erimez, kaybolmaz. Metal destekli porselen kaplamalarda zamanla oluşan kaplama altı çürükler, full porselen sistem dediğimiz e max diş kaplamaların altında genellikle karşımıza çıkmaz

 Full porselen mi Zirkonyum mu?

Full porselen dişler ve zirkonyum arasında estetik,dayanıklılık ve mukavemet açısından bazı farklar bulunmaktadır.

Tercih edilecek vakada bu teknik özellikler dikkate alınarak hekimin hastayı doğru materyale yönlendirmesi gerekir.

Gülüş hattı sınırları içinde yer alan küçük azı dişleri  dahil  ön grup dişlerde e max full porselen kaplamalar daha çok tercih edilir. Estetik beklentinin yüksek olduğu ama çiğneme kuvvetlerinin daha zayıf olduğu alanlarda kullanılırlar. Ön gruplarda tek diş eksikliklerinde full porselenler dikkatli bir kullanım yerine sahipken. Çoklu diş eksikliklerinde ön bölge bile olsa zirkonyum kaplamalar tercih edilir.

Arka bölgelerde diş eksikliklerinde de zirkonyum kaplamalar ilk tercih olacaktır çünkü zirkonyum estetik olarak full porselen kaplamalardan  biraz daha geride konumlansada bu açığı mukavemeti ile kapatacaktır.

 Full porselen kaplama fiyatları

Porselen kaplamalar fiyatlandırması tek tip olmamaktadır.Full porselen kaplamalarda estetiğe yönelik çalışma ön planda olduğundan paketler halinde fiyat verilir.Paket fiyatlarını belirleyen ana başlıklar şunlardır.

Hastanın pembe estetik denilen diş eti estetiğine ihtiyacı varmı

Porselen kaplama yapılacak diş adeti

Kaplama yapılacak dişlerde çürük olup olmadığı

Kaplama yapılacak dişlerde daha önce başka bir kaplama yapılmış olup olmadığı

E max full porselen diş kaplama fiyatları bu ana başlıkların birlikte değerlendirilerek belirlenir.

 

DETAYLI BİLGİ İÇİN İLETİŞİME GEÇİNİZ

BAŞAKDENT Önerilen Konular

TANI & TEDAVİ

BAŞAKDENT Önerilen Videolar

TANI & TEDAVİ

10 +

Uzman Personel

47000 +

Tedavi

13000 +

Mutlu Müşteri

35 +

Ülke

ilk günkü aşkla

Bize Ulaşıniletişim