İnlay Onlay Overlay Tarzı Vener Dolgular

ANASAYFA  /  TANI VE TEDAVİ

BAŞAKDENT

İnlay Onlay Overlay Tarzı Vener Dolgular

Inlay,Onlay, Overlay Dolgular  

Yaygın olarak kişiye özel dolgu şeklinde bilinen İnlay, onlay, overlay dolgular; çeşitli nedenlerle fazla miktarda madde kaybetmiş dişlerin restorasyon işlemleridir. 

İnlay, onlay, overlay; dolgu ile porselen kaplama arasında bir çözümdür. Dişte çok madde kaybı olduğunda kalan mevcut dokuları da koruyarak eksik olan kısımların yeni nesil dolgularla tamamlanması sağlanır.

Inlay, Onlay, Overlay Dolguların Avantajları

Dişteki aşırı madde kaybını; daha güçlü ve daha estetik olacak şekilde gidermemizi sağlarlar.

Diğer dişlerle kontak dediğimiz temasları daha sıkı (araya yemek kaçmaması için) şekilde dişi sararlar.

Dişeti içine ilerleyen derin çürüklerde daha iyi adaptasyonla ikincil kök yüzeyi çürüklerini engellerler.

Daha iyi cilalanmış oldukları için kolay kolay renkleşmezler, koku yapmazlar.

Inlay, onlay  ve overlay arasındaki farklar nelerdir?

Aralarındaki fark kapsadıkları alanla ilgilidir. İnlayler klasik dolguya daha çok benzer ancak dişlerin çiğneme yüzeyinde bulunan tepecikler (tüberkül) arasında yer alırlar. Daha küçük hacimli dolgulardır.

Onlay ise bir ya da daha fazla tepeciği de örtecek biçimde dişin çiğneme yüzeyini de içine alan dolgu tipidir. 

Dolgu ,dişin yan duvarlarından bir kaç tanesini ve çiğneme yüzeyindeki tepecikleri de içine alacak şekilde dişi kaplıyorsa Overlay olarak adlandırılır.

Inlay onlay overlay dolguların ömrü ne kadardır? 

Bu dolguların ömrü bulunduğu dişin çürük derinliğine, dişe gelen çiğneme kuvvetlerine, hastanın ağız hijyenine ne derece dikkat ettiğine ve düzenli diş hekimi kontrollerine bağlıdır. Genellikle onlarca yıl sağlıklı biçimde ağızda kalırlar.

Inlay Onlay Overlay Restorasyonlar Nasıl Yapılır?

Bu tedaviler genellikle kanal tedavisi görmüş veya ileri derecede çürümüş dişlerde tercih edilirler. Çürük temizlendikten sonra  geriye kalan az miktardaki dokuyu hem tamamlamak hemde desteklemek amacıyla iki şekilde uygulanırlar. Dişte bu özel dolgular için diş duvarları şekillendirilerek dolguyu yapıştıracak  bir yer hazırlanır. Bu dolgular sayesinde istenilen anatomik form ve dişler arası temas kolaylıkla sağlanır.

Inlay Onlay Overlay Restorasyonlar Özel Bir Bakım Gerektirir Mi ?

Genel ağız bakımı rutini dışında özel bakım gerektirmezler. Günde en az 2 kez dişler fırçalanmalı, diş araları en az 1 kez diş ipiyle temizlenmeli, Diş eti çekilmesine bağlı dişler aralarında belirgin boşluklar varsa bu aralar ara fırçaları ile fırçalanmalıdır. 

Hastanın ağız bakımı yeterliliği ve bilinç düzeyine göre 3 - 6 -12 aylık periodlarla düzenli diş hekimi kontrolünden geçmeleri gerekir. Hasta bilinçli bir hastaysa ve beslenmesine ve ağız bakımına azami dikkat gösteriyorsa yılda bir kez kontrol yeterli gelirken, ağız sağlığına özen göstermeyen ve ağız bakımını ihmal eden hastalarda bu süre 3 aya kadar düşmektedir. Bu dolgularda özellikle dikkat etmek gereken ikinci bir husus ise sert şeyleri ısırmamak, sert kabuklu yemişleri dişlerimizle asla kırmamaktır.

İnlay Onlay Overlay dolguların dezavantajları 

Yok denecek kadar az dezavantajları vardır. Yalnızca diğer işlemlere göre daha maliyetli olmaları veya seans sayısı dezavantaj olarak nitelendirilebilir. Normal dolgular tek seansta bitebilirken, Cad/cam sistemi dediğimiz bilgisayarla yapılan bu dolgu sistemleri ikinci bir seansa ihtiyaç duyabilir. İlk seansta hazırlık dediğimiz preparasyon ve ölçü safhası, ikinci seansta ise uyumlama dediğimiz adaptasyon ve yapıştırma safhası yapılır.

Aynı gün işlemin bitmiyor olması, zaten zayıf olan dişin bu bekleme sürecinde kırılma ihtimalini de bir risk olarak karşımıza çıkarmaktadır. Bu sebeple iki seans süren tedavilerde seans aralarında dişin formuna zarar gelmediğinden emin olunması gerekir.

Inlay, Onlay, Overlay dolgu fiyatları 

Bu dişlerin dolgu fiyatları gereken seans sayısı ve seçilen dolgu seçeneğine göre değişkenlik göstermekle birlikte piyasada ki ortalama dolgu fiyatlarının 3-4 katına kadar fiyatlandırılabilir. Fakat dişin uzun dönem sağlıklı bir şekilde ağızda kalmasının kişiye sağlayacağı konfor bu fiyat farkını anlamsız kılmaktadır.

DETAYLI BİLGİ İÇİN İLETİŞİME GEÇİNİZ

BAŞAKDENT Önerilen Konular

TANI & TEDAVİ

BAŞAKDENT Önerilen Videolar

TANI & TEDAVİ

10 +

Uzman Personel

47000 +

Tedavi

13000 +

Mutlu Müşteri

35 +

Ülke

ilk günkü aşkla

Bize Ulaşıniletişim